Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

O nezbedném italském š(t)ukatérovi, který se zbláznil v chrámu Páně v Polné 2.

10. 08. 2020 11:32:17
Pokračování příběhu o potrhlém barokním štukatérovi, který se nakonec ukázal býti mým předkem a o rodinné historii, která se prostě opakuje. Ať chcete nebo ne...

"Maminko, a žekni jak to byjo dáj a tím itajským šukatéjem", loudil malý Tomik. "Tome, není to šukatéj, ale ŠTUKATÉR. Tak dobře," ochotně jsem Tomovi dovyprávěla příběh našeho rodu.

V roce 2004 jsme si s partnerem chtěli koupit byt ze stavebního spoření, ale nešlo to bez sňatku. Musel být do týdne. Panebože, co teď? Nevěsta...uff... Nevím, jak to máte vy, ale ve mně slovo nevěsta od doby mého prvního rozvodu v ranném mládí evokuje nevolnost. Partner Martin pracoval v Praze a vracel se až koncem týdne. Okopíroval mi svou občanku a já narychlo hledala město, kde by nás v nejbližší sobotu na Vysočině, kde jsme tehdy žili, oddali.

"Prodanáááá nevěstaaaa, prodanáááá nevěstaaaa ", smál se mi můj celoživotně svobodný bratr. Jo, jsem! A to jsem se zařekla, že už se nebudu vdávat. Ve Žďáru nad Sázavou nás odmítli. Termíny svatby se rezervují měsíc předem. Jela jsem tedy do dalšího nejbližšího města, do Polné a nedoufala... Na radnici mi zívající úřednice nabídla termín příští sobotu s tím, že musí do té doby přijet osobně partner s doklady.

"Víte, my se bereme kvůli koupi bytu. Jde to jenom jako manželé. Jinak bychom se nebrali. A teda musí to být TUTO sobotu. A partner je do pátku v práci v Praze. Takže sem přijet nemůže. "

Teď si asi myslí, že jsem pako... Podala jsem jí opatrně kopii Martinovy občanky s prosebným úsměvem. Úřednice vykulila oči a podívala se na mne. Pak si mne pomalu změřila od hlavy k patě s pohledem hodnotícím nuzného bezdomovce a vyřkla nezapomenutelnou větu:

"A jste si opravdu jistá, že ženich v sobotu přijede??? "

Přijel. Za družičku nám byl náš tříletý Tomik. Za svědka moje maminka a naše osmdesátiletá kamarádka Věrka. Však maminka se taky vdávala na poslední chvíli a za svědky jim s tátou byli jen řvoucí pávi a dva policajti, které v Buchlovicích před zámkem potkali. Rodinná historie se opakuje. Nakonec vyšla naše svatba "zcela náhodou" na den svátku svatého Bernarda. Cestou z radnice při cestě na řízek s šampáněm do místní hospůdky jsme míjeli kostel bláznivého štukatéra i hezký rohový dům, kde měl náš další prapředek o století později malý obchůdek. Když jsme odcházeli ze "svatebního oběda", malý Tomik si jen zklamaně povzdechl. "Mami, to nebyja žádná svatba. Tam nebyj ani žádnej živáček..."

Ten štukatér, to ale muselo být pako... teď už to vím jistě. Rodinná historie se totiž opakuje.

Za týden s úsměvem.

1.díl

https://bernardi.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=755174

https://bernardi.blog.idnes.cz/

Autor: Renata Bernardi | pondělí 10.8.2020 11:32 | karma článku: 26.41 | přečteno: 732x

Další články blogera

Renata Bernardi

PRO TOHO, KDO UŽ SE NEMŮŽE DÍVAT NA TELEVIZI

Koho už nebaví dívat se na televizi, máme zábavnou TV pro sledování z Facebooku. Nenáléváme vám informace do hlavy bez zpětné vazby, ale společně komentujeme a komunikujeme.

15.4.2021 v 10:17 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 2350 |

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Agresivní a pasivně agresivní narcis

Potřeba pozornosti narcistního člověka není omezena na obdiv a zájem. Pokud v druhých dokáže vzbudit strach, stud, lítost, smutek, pocit viny, frustraci, má tak vždy dostupný způsob, jak se sám kdykoli dostat do klidu a pohody.

7.12.2023 v 18:04 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 142 | Diskuse

Monika Lorenzová

Co dělá narcise narcisem

Je to jeho potřeba sbírat lichotky od druhých lidí. Dělá nám to dobře všem, když nás někdo ocení, vidí na nás něco pěkného. Ale narcistický člověk bez toho nemůže být. Je to pro něj takový stálý doping, je na tom závislý.

7.12.2023 v 17:02 | Karma článku: 3.12 | Přečteno: 85 | Diskuse

Milan Šupa

O budoucnosti naší planety a lidí, kteří na ní zůstanou

Existuje několik pohledů na to, co nás čeká v budoucnosti. Správný pohled je však jen jeden jediný. Všechny ostatní jsou postaveny jen na lidských domněnkách a představách, nezakládajících se na pravdě.

7.12.2023 v 15:39 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 169 | Diskuse

Alina Čertilina

covid19

Ještě před 4 lety o covidu nikdo nic nevěděl, před třemi všichni se těšili na vakcínu, před dvěma přemýšleli jestli se mají očkovat před rokem na něj zapomněli a teď počet nemocných znovu roste.

7.12.2023 v 9:10 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 372 | Diskuse

Karel Trčálek

Divoké husy

Nechybělo už mnoho a věru bych divoké husy začal nenávidět pro to jejich kejhání, když táhnou oblohou, víc než sebe sama

6.12.2023 v 18:32 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 299 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1960

S neutuchající láskou k životu a situacím, které přináší, zírám na tento svět a zapisuji příběhy, které se staly mně nebo mým přátelům. Miluju život, radost a kreativitu. Po mnoha povoláních, která byla vždy mou láskou /historička umění, novinářka, reportérka, kojící matka, majitelka alternativního centra, stavitelka přírodního domu..../ jsem se odstěhovala do divočiny za Brnem, kde píšu tyto řádky za štěkotu lišek a vytí šakalů. Přátelím se s divokými zvířaty a nekonečně obdivuji přírodu a harmonii v ní. Ukazujeme cesty, jak stavět jednoduché přírodní domovy a šťastně žít v zahradách. 

Vydané e-booky:

"Pelíšky aneb Příběh domečku u lesa"  o cestě z města a stavbě přírodního domu/

"Příběh lišky z Pelíšků" je unikátní video-kniha příběhů zachráněné liščí rodiny a přátelství s divokými zvířaty

https://www.pelisky.org/shop .

Další budou "Vzpomínky na zlaté devadesátky". 

 

 

e mail: bernardi.renata@seznam.cz

 

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...