Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Nejkrásnější prázdniny.

17. 08. 2020 11:03:16
Vzpomenete si na své prázdniny u babičky a dědy na venkově? Na tu harmonii a přirozenost všeho, co se tam v pomalém rytmu života odehrávalo?

Moje babička byla anděl. Bydlela ve Strážnici ve skromném domečku se zahradou. Starala se o dědečka, svého “Janoška”, ráno mu vařila silný vývar, aby měl před cestou do vinohradu vydatnou snídani. S sebou si brával jen tři krajíčky chleba a kousek sýra nebo salámu, na plotně malého sporáčku vždycky voněla melta a přikládalo se dřevem po celý den, kdy babička něco dobrého vařila. Spotřeboval se každý kousek od všeho, nic se nevyhazovalo. Večer přijížděl děda na kole s velkou károu plnou hroznů, jablek, rybízu, švestek, hrušek, angreštu, malin, meruněk a všeho, co ráj té krásné jižní krajiny poskytoval.

Druhý den ráno jsme s babičkou vyrážely na trh s úhledně připravenými a naváženými papírovými sáčky toho sladkého voňavého ovoce. Byl to zážitek. A tak se to opakovalo každý den až do soboty, kdy se odpočívalo nebo zavařovalo to, co se neprodalo. Děda poklízel na dvoře kolem domu, krmil slepice, opravoval vetché staleté nářadí a vlastně skoro pořád pomalounku na “mlatevni” sekal dřevo. Vlastně úplně všechno celý život dělal veeeeelmi pomaaaalu...

Neděle se poznala podle toho, že hned zrána se ozývalo po celém domě hlasité troubení dědova trombónu, jehož falešné tóny mne vždycky vyhnaly z postele. Zabalila jsem se do péřové duchny a polehávala na “praskači”, divanu v kuchyni, kde bylo stejně nejlepší místečko z celého domu. Hezky naproti sporáčku se tak krásně mohlo pozorovat všechno, co se odehrávalo v srdci domu, v kuchyni. Po trombónové smršti hm tata hm tata se děda nasnídal a přinesl ke stolu malou dřevěnou krabičku s holením a dlouho a pomalu se holil. Babička mezitím připravila jeho oblek a čistou košili, naleštila mu boty a upravila ho. Štramáka. Dědeček šel totiž za naši rodinu na mši. Rebelující babička už dávno zjistila, že má jen svou vlastní víru a že se raději modlí sama a doma, protože se jí nelíbí konec mše, kdy se všichni pokřižují, vyjdou ven a “tetka tetku začnú pomlúvat”. A tak se vypravoval obřadně jen děda. Po návratu nám vyprávěl drby z kostela a pak byl ten nej- lepší a nejvoňavější nedělní oběd, u kterého často nechyběli mí rodiče, když za námi o víkendu přijeli.

Proč to popisuji tak dlouho? Protože se tam v dětství v dálce v malém domečku odehrávalo něco, co jsem pak už jako malá celý rok nezažila a nic mi to nemohlo vynahradit. Vždy, když jsem z prázdnin odjížděla do krásného moderně zařízeného bytu od tatínka interiérového architekta, který i mamince nechal vyrobit pseudo historický dámský pokoj na míru... do hezkého bytu nedaleko brněnského centra, plného světla a slunce s parketami a bělostnou koupelnou, halou, jídelnou, ložnicí, pokojem pro služku, spížkou i komorou...vždycky jsem cítila, že u babičky a dědy SE PROSTĚ ŽIJE NĚJAK OPRAVDOVĚJI... i s tou kadibudkou na dvoře, kam jsem si musela dodávat odvahy jít za tmy... nebo s pumpou a nošením vody v kýblech nebo umýváním horkou vodou na dvoře v neckách.


Vše zde plynulo přirozeně a v rytmu přírody a koloběhu ročních období a prostě

JINAK NEŽ VE MĚSTĚ.

Na mé cestě z města do divočiny byl zážitek prázdnin u babičky něčím, co mi svítilo na cestě jako přibližující se splněný sen. Jako návrat k přirozenosti. K sobě. To světlo v dálce, k němuž jsem pomalu směřovala a které stále upozorňovalo: tady jsem...nezapomeň. A sny máme proto, abychom si je plnili. Zvláště ty z dětství... Splnil se. S domem, kouzelnou zahradou i kamarádem lišákem. A přeji to ze srdce každému.

video verze

https://www.facebook.com/RenPelisky/videos/2893795054062237

https://bernardi.blog.idnes.cz/

Autor: Renata Bernardi | pondělí 17.8.2020 11:03 | karma článku: 28.11 | přečteno: 698x

Další články blogera

Renata Bernardi

PRO TOHO, KDO UŽ SE NEMŮŽE DÍVAT NA TELEVIZI

Koho už nebaví dívat se na televizi, máme zábavnou TV pro sledování z Facebooku. Nenáléváme vám informace do hlavy bez zpětné vazby, ale společně komentujeme a komunikujeme.

15.4.2021 v 10:17 | Karma článku: 12.22 | Přečteno: 2350 |

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Agresivní a pasivně agresivní narcis

Potřeba pozornosti narcistního člověka není omezena na obdiv a zájem. Pokud v druhých dokáže vzbudit strach, stud, lítost, smutek, pocit viny, frustraci, má tak vždy dostupný způsob, jak se sám kdykoli dostat do klidu a pohody.

7.12.2023 v 18:04 | Karma článku: 5.02 | Přečteno: 136 | Diskuse

Monika Lorenzová

Co dělá narcise narcisem

Je to jeho potřeba sbírat lichotky od druhých lidí. Dělá nám to dobře všem, když nás někdo ocení, vidí na nás něco pěkného. Ale narcistický člověk bez toho nemůže být. Je to pro něj takový stálý doping, je na tom závislý.

7.12.2023 v 17:02 | Karma článku: 3.07 | Přečteno: 84 | Diskuse

Milan Šupa

O budoucnosti naší planety a lidí, kteří na ní zůstanou

Existuje několik pohledů na to, co nás čeká v budoucnosti. Správný pohled je však jen jeden jediný. Všechny ostatní jsou postaveny jen na lidských domněnkách a představách, nezakládajících se na pravdě.

7.12.2023 v 15:39 | Karma článku: 8.66 | Přečteno: 169 | Diskuse

Alina Čertilina

covid19

Ještě před 4 lety o covidu nikdo nic nevěděl, před třemi všichni se těšili na vakcínu, před dvěma přemýšleli jestli se mají očkovat před rokem na něj zapomněli a teď počet nemocných znovu roste.

7.12.2023 v 9:10 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 369 | Diskuse

Karel Trčálek

Divoké husy

Nechybělo už mnoho a věru bych divoké husy začal nenávidět pro to jejich kejhání, když táhnou oblohou, víc než sebe sama

6.12.2023 v 18:32 | Karma článku: 17.71 | Přečteno: 299 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1960

S neutuchající láskou k životu a situacím, které přináší, zírám na tento svět a zapisuji příběhy, které se staly mně nebo mým přátelům. Miluju život, radost a kreativitu. Po mnoha povoláních, která byla vždy mou láskou /historička umění, novinářka, reportérka, kojící matka, majitelka alternativního centra, stavitelka přírodního domu..../ jsem se odstěhovala do divočiny za Brnem, kde píšu tyto řádky za štěkotu lišek a vytí šakalů. Přátelím se s divokými zvířaty a nekonečně obdivuji přírodu a harmonii v ní. Ukazujeme cesty, jak stavět jednoduché přírodní domovy a šťastně žít v zahradách. 

Vydané e-booky:

"Pelíšky aneb Příběh domečku u lesa"  o cestě z města a stavbě přírodního domu/

"Příběh lišky z Pelíšků" je unikátní video-kniha příběhů zachráněné liščí rodiny a přátelství s divokými zvířaty

https://www.pelisky.org/shop .

Další budou "Vzpomínky na zlaté devadesátky". 

 

 

e mail: bernardi.renata@seznam.cz

 

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...